Tuesday, June 2, 2009

Grocery Game

Alright, we are going to have a little fun here.

Below are pictures of eight common grocery items.

You get to give your best guess at the prices of these items if purchased at the grocery store here in Kotzebue (the one my husband works for).

THE RULES:

  1. Leave your guesses in the comment section of my blog.
    Please list your guesses like this:
    1 $x.xx
    2 $x.xx
    3 $x.xx
    4 $x.xx
    5 $x.xx
    6 $x.xx
    7 $x.xx
    8 $x.xx
    Total for all eight items $xx.xx
  2. The person closest to the actual total price for these eight items, without going over wins! You can be over on the individual item prices as long as you don't go over the total price.
  3. If you live in Kotzebue you are not eligible to play! Sorry!!
  4. Comments will close at 11:59pm Wednesday June 3rd.
  5. Winner will be announced Thursday, June 4th.
  6. If you do not have a blog please leave an e-mail address or some other way to contact you in case you win!!
The prize? Well in honor of my recent trip to Anchorage , I'll offer either a $10 Starbucks or a $10 Target gift card, your choice!

Here are the items:

#1 - 12 pack of Pepsi


#2 - Costco size Tide

#3 - Quilted Northern TP (6 double rolls)

#4 - Bottled Water

#5 - Pickles (on sale!)

#6 - Loaf of Bread

#7 - Salad Dressing (on sale!)
#8 - One gallon of Milk


HAVE FUN!

21 comments:

Dawn said...

I love reading your posts on Alaska. I have always wondered what it was like to live there. Thanks for the insight. I remember you mentioned TP being very expensive so I'm gonna make a guess on your grocery bill..here goes!
1. 12.00
2. 60.00 (this one is expensive everywhere so I bet it's outrageous where you are)
3. 30.00
4. 15.00
5. 10.00
6. 6.00
7. 7.00
8. 7.00
Total for all eight items: $147.00

oh my..just adding that up gives me heart palpitations. I remember being in Hawaii and buying milk. It was almost $5.00 a gallon there and on the rise.

Kori said...

Ok so I know I got go really outrageous here. Hmm...

#1 10.00
#2 25.00
#3 15.00
#4 15.00
#5 8.00
#6 7.00
#7 8.00
#8 10.00

Total - $98.00

Geez if I'm anywhere near the toal that is OUTRAGEOUS!

Kat said...

Here's my guess. And that is what it is. A guess.

1. $6.00
2. $45.00
3. $18.00
4. $12.00
5. $5.00
6. $5.00
7. $6.00
8. $6.00
Total = $103

Elena said...

OOOHHH!! I love me some Price is Right...used to pretend to be sick so I could stay home and watch it as a kid. :)

Okay..
1. $11.oo
2. $35.00
3. $15.00
4. $12.00
5. $4.00
6. $5.00
7. $5.00
8. $6.50
Total=$93.50

Tamara said...

Fun game!
#1 - $8.50
#2 - $27.50
#3 - $9.99
#4 - $15.00
#5 - $6
#6 - $5
#7 - $4
#8 - $5

Total - $84.99

Jennifer P. said...

I'm awful at this game on Price is Right, but we'll try:

1. 7.00
2. 14.00
4. 12.00
5. 10.00
6. 5.50
7. 4.00
8. 5.00
9. 5.00

total 62.50 (I think--I'm not using a calculator!)

Hey--isn't that why they just GIVE you money to live in Alaska?! :)

Dee said...

Oh this is so fun, i just love you!

1 7.99
2.48.99
3.18.99
4.12.99
5. 8.99
6. 6.79
7. 4.99
8. 6.99
Total $116.72

Gina said...

Since I haven't lived there since before I knew what money was, I'll have a go at it.

1)12.00
2)40.00
3)24.00
4)18.00
5)7.00
6)7.00
7)5.00
8)6.00

Total $119.00

Linda said...

#1 $15.00
#2 $40.00
#3 $25.00
#4 $27.00
#5 $9.50
#6 $6.00
#7 $7.00
#8 $9.50
Total $139

Kris Walther said...

1. 10.99
2. 34.99
3. 19.00
4. 8.95
5. 6.50
6. 3.50
7. 5.95
8. 6.95

Total = $96.83

Lee Ann said...

OOOOh I love games! But this one is a hard one!

1. $9.00
2. $40.00
3. $15.00
4. $12.00
5. $8.00
6. $7.00
7. $5.50
8. $9.00

Total.....$105.50!!!!

Gramma 2 Many said...

1. To much
2. Way way way to much.
3. More than I want to pay.
5. Outrageous
6. Beyond reasonable
7. Unreasonable
8. Far beyond what is worth.
Total:
Highway robbery.

Amy said...

I'm in! Here's my answers:
1. $9
2. $50
3. $23
4. $18
5. $9
6. $8
7. $9
8. $7

Total: $133

So curious to know what the prices really are!!

Tracy said...

LOL, no guesses here (I think Gramma 2 Many has the right idea) I just know my Pepsi habit would be DRASTICALLY cut. :-P I complain about paying $4 for a 12 pack and stock up when it's on sale.

Anonymous said...

Plus gas is 7.13/gallon!

mer@lifeat7000feet said...

Fun!

#1: $9
#2: $38
#3: $13
#4: $12
#5: $8
#6: $6
#7: $7
#8: $9

$102

Finnskimo, its more than just a name... said...

Why did you remove ME from your contest!

I'm in Seattle, so can I make a guess as to how much those might be HERE?! :)

Good game.

Meagan said...

Here goes...

1. $7.00
2. $32.50
3. $15.25
4. $8.90
5. $6.25
6. $4.00
7. $4.50
8. $5.85

Total: $84.25

When I win you can send me the Starbucks card! :) haha

The Hayes Zoo said...

1 $12.00
2 $30.00
3 $7.50
4 $50.00
5 $8.25
6 $9.50
7 $8.00
8 $12.00
Total for all eight items $137.25

It's been so long since I shopped in the states I kind of shot for the moon. I haven't seen those products in a llloonnnggg time.

I miss TIDE. :)

Oh - and GREAT idea on the blog post - can I steal it for future use??? :)

Homestay Mama said...

I second your Mom's guesses! LOL

Sarah T. in WA said...

1. 15.00
2. 40.00
3. 18.00
4. 12.00
5. 7.00
6. 8.50
7. 6.50
8. 5.25

Total: 112.25

Super fun game, Trish!! :)